Podujatie je financované Európskou úniou NextGenerationEU

Hlavný odborný partner

Program plenárneho zasadnutia priebežne dopĺňame. Zmena programu vyhradená.
17. september 2025 (streda) v Aule UK
Ústredná téma plenárneho zasadnutia:
Digitalizácia práva a bezpečnosť v digitálnom prostredí
9.00 – Otvorenie plenárneho zasadnutia
I. panelová diskusia
Transpozícia smernice NIS2 – prax v krajinách V4
V paneli vystúpia zástupcovia príslušných orgánov v oblasti kybernetickej bezpečnosti krajín V4, ktorí sa podieľali na transpozícii smernice NIS2 do národného poriadku.
II. panelová diskusia
Globálne výzvy digitálnej regulácie
V ére rýchleho technologického pokroku sa digitálna regulácia stala kľúčovou, ale zároveň zložitou otázkou v globálnom meradle. Táto panelová diskusia sa bude zaoberať kľúčovými výzvami, ktorým čelia tvorcovia politík, podniky a právni experti pri regulácii digitálnych technológií vrátane umelej inteligencie, ochrany osobných údajov, riadenia platforiem a kybernetickej bezpečnosti. Odborníci z rôznych oblastí budú diskutovať o vyvíjajúcej sa regulačnej krajine, napätí medzi inováciami a dodržiavaním predpisov a potrebe medzinárodnej spolupráce. Panel sa tiež bude zaoberať tým, ako rôzne jurisdikcie pristupujú k digitálnej regulácii a ako sa z nej možno poučiť pri vytváraní vyvážených a budúcich politík.

Prof. Tanel Kerikmäe
Riaditeľ Právnickej fakulty v Talline, Fakulta podnikania a riadenia. Hlavný stratég v právnom laboratóriu TalTech. Profesor európskej právnej politiky a práva a technológií. Národná akadémia právnych vied Ukrajiny, zahraničný člen. Akademický pracovník v Centre pre technológie, robotiku, umelú inteligenciu a právo (TRAIL) Právnickej fakulty Národnej univerzity v Singapure (NUS). Čestný doktorát, Národná právnická univerzita Jaroslav Mudryi.

Lilla Nóra Kiss, PhD
Lilla Nóra Kiss je hlavnou analytičkou politík v projekte Schumpeter Project on Competition Policy v Nadácii pre informačné technológie a inovácie, ktorá sa špecializuje na medzinárodné antitrustové právo a inovačnú politiku. Má doktorát z práva a spája akademické poznatky s pragmatizmom z praxe s cieľom riešiť regulačné výzvy. Pôsobila ako hosťujúca akademička na George Mason University, bola členkou programu Liberty Bridge a spoluzakladala pracovnú skupinu FICE. Predtým pracovala na maďarskom ministerstve spravodlivosti a na Univerzite v Miškolci.
18.00 – Slávnostná recepcia v Hoteli Devín
(Riečna 4, 811 02 Bratislava)

Odborné sekcie – 17. 9. 2025
Sekcia práva informačných technológií a práva duševného vlastníctva
Regulácia, kybernetická bezpečnosť a digitalizácia práva

Digitálna transformácia a neustály technologický pokrok prinášajú nové výzvy pre právne prostredie, ktoré si vyžadujú inovatívne prístupy a efektívnu reguláciu. Táto sekcia sa zameriava na aktuálne otázky v oblasti práva informačných technológií, vrátane právnych a etických aspektov umelej inteligencie, regulácie kybernetickej bezpečnosti a ochrany údajov, ako aj digitalizácie právnych vzťahov či služieb. Príspevky budú analyzovať ako právne predpisy reagujú na dynamiku digitálneho prostredia a skúmať možnosti ako môže právo podporiť rozvoj technologických inovácií, pričom zároveň zabezpečí ochranu základných práv, hodnoty právneho štátu a dostatočnú úroveň kybernetickej bezpečnosti. Cieľom je identifikovať trendy, výzvy a príležitosti, ktoré stoja pred legislatívou a právnou praxou v ére digitálnej transformácie.
Garanti sekcie:
doc. JUDr. Jozef Andraško, PhD.
JUDr. Matúš Mesarčík, PhD.
Sekcia občianskeho práva
Aktuálne výzvy a limity civilného práva v súvislosti s nástupom umelej inteligencie

Moderná doba úzko súvisí aj s turbulentným rozvojom spoločenských vzťahov, ktoré sa javia ako nové a v kontexte predchádzajúceho stavu rozvoja spoločnosti nepoznané. Vytvárajú sa nielen v dôsledku dynamiky spoločnosti samotnej, úrovne vedeckých a technologických poznatkov, ale aj v dôsledku modifikácie hodnotového nastavenia. Sledujúc samotný účel práva tak vyvstáva potreba ich regulácie tak, aby sa, aby sa nemohli stať zneužiteľným produktom v rukách ovládajúcej osoby. Cieľom zvolenej témy je zamerať sa na konkrétne aktuálne otázky civilného práva, identifikovať potreby regulácie, jej súčasný stav a perspektívy. Na strane druhej sa vytvára možnosť kriticky zhodnotiť negatíva, ktoré vyplývajú zo súčasného stavu spoločnosti, a určiť adekvátny priestor a nástroje právnej ochrany. Vítané sú príspevky týkajúce sa civilného práva v hmotnoprávnych konotáciách, ale aj v aspektoch procesného práva.
Garanti sekcie:
prof. JUDr. Alexandra Löwy, PhD.
JUDr. Ing. Karin Raková, PhD., MBA